Britská krátkosrstá mačka
Britská mačka je v Európe jedným z najobľúbenejších plemien. Zaraďuje sa do skupiny krátkosrstých mačiek. Jedná sa o strednú až veľkú mačku. Mačičky majú pomerne pokojnú povahu, sú spoločenské a hrozne zvedavé. Sú samostatné, čo dokazuje aj to, že sa dokážu samé zahrať a prespia väčšinu dňa. Sú vznešené a robia si čo chcú. Sú to temperamentné bytosti, ktoré sú v niektorých situáciách nepredvídateľné. Sú jedinečné a ku každej Britke sa treba venovať individuálne.
História Britskej mačky
   Do 20. storočia boli Britky vystavované v rôznych triedach. Každá farba mala svoj vlastný štandard, spoločné mali nasledovné: veľkú okrúhlu hlavu s výraznými očami s krásnou a hustou srsťou. Vzrastovo boli menšie ako v súčasnosti. lenže na prelomoch storočí boli obľúbené Perské mačky a práve kvôli tomu sa krátkosrsté mačky buď na výstavách nevyskytovali, alebo sa nedostali medzi ocenené.
   Britky boli úspešné na mnohých výstavách už začiatkom 20. storočia. Prvá Britka zaregistrovaná v Amerike bola v roku 1901. V tom istom roku bol v Anglicku založený prvý Klub domácich krátkosrstých mačiek Short Haired Cat Society and Mansclub, ktorý podľa mnohých zdrojov existuje dodnes. Prvá svetová vojna mala za následok menšie pozastavenie šľachtenia Britiek. Dovtedy boli šľachtené z Britských domácich mačiek. A práve po vojne začali niektorí chovatelia šľachtiť nové typy spojením s Perzskou mačkou. Trvalo ešte tri desaťročia, kým uznali nové, vyšľachtené plemeno Britskú krátkosrstú mačku. Práve kvôli druhej svetovej vojne prežilo len malé množstvo kvalitných jedincov. Znovu sa rozhodlo obnoviť typ, no začal sa dávať väčší pozor na kvalitu srsti a krátky nos.
    V roku 1950 sa vyviezla Britská modrá do Ameriky a v tom istom roku bola aj uznaná ako samostatné plemeno. V roku 1980 bol na výstave udelený Britskej krátkosrstej mačke titul Championa. Vtedajšie stanice tvoria základ Britiek v súčasnosti. Niektoré stanice sú aktívne dodnes a chovajú naozaj kvalitné Britky.
Krvné skupiny Britskej mačky
   V roku 1970 bola skoro vo všetkých staniciach, tým aj vrhoch, nájdená hemofília. Tú Dr. Jean Dodds odstránil zo všetkých nasledujúcich generácií. Vtedy sa určili aj typy krvných skupín na A a B, AB(vzácna), kde krvná skupina A je dominantná a B recesívna.
    Podľa mnohých štúdií o pomere krvných skupín u plemena Britská mačka je približne polovica na polovicu. Štúdie tiež zistili, že je nevyhnuté pri krytí poznať krvné skupiny mačiek, pretože ak je mačka s krvnou skupinou B krytá kocúrom s krvnou skupinou A, je pravdepodobnosť, že sa narodia mačiatka s krvnou skupinou A a aj B. Vtedy sa počas prvých kojení pri mačiatkach s A krvou dostávajú do tela prostredníctvom materského mlieka obranné látky proti vlastnej krvi. Mačiatko následne zomiera na Feline neonatale isorythrolysi (FNI), čo v preklade znamená odbúravanie červených krviniek.
Preto, ak túžite vylepšiť línie krytím práve B mačičky s A kocúrom je veľmi užitočný test na anti A titre. Test sa vykonáva z krvi mačičky a ukáže, v akej hladine sa nachádzajú anti A titre v jej krvi, ktorých hladina sa počas života nemení. Tým zistíte, ako sa máte o malé mačiatka ihneď po pôrode starať. Výsledok testu napovie, do ktorej skupiny mačička patrí:
nízka hladina: menej ako < 32
stredná hladina: 32 – 128
vysoká hladina: viac ako > 128
    Pri nízkej hladine A mačiatka oddeľovať od mamičky mačičky nemusíte, je veľmi nízka pravdepodobnosť-skoro až žiadna, že mačiatka zomrú na FNI. Pri strednej hladine je to 50 na 50. A mačiatka môžu a nemusia kvôli neoddeleniu od matky zomrieť na FNI. Správny chovateľ by nemal riskovať život žiadneho mačiatka. Pri vysokej hladine sa nedoporučuje nechať kojiť mačiatko s A krvou matkou, nakoľko zomrie na FNI. Ak sa vám predsa podarilo nakryť B mačičku s A kocúrom a matka patrí do strednej či poslednej skupiny, musíte mačiatka ihneď po pôrode a najbližších 24-48 hodín kŕmiť výlučne špeciálnym mliekom pre mačiatka. Dávajte veľký pozor, aby do 24-48 hodín nepili od mamičky mlieko.
Osobne sme si dali robiť testy na anti A titre v Holandsku v EVL-European Veterinary Laboratory u našich dvoch mačičiek, Dariušky a Andromedky. Dariuška, mamička Andromedky, mala pomer anti A titrov v krvi 1:64. A ako správny chovateľ neriskujem život malých drobčekov, kryli sme radšej B mačičku s B kocúrom. Z tohto spojenia sa narodila Andromedka, ktorá má pomer 1:32 a u nej už nie je problém kryť s A kocúrom. No aj napriek tomu mám malé srdiečko na takého krytie a v budúcnosti dáme radšej prednosť B kocúrom.
Štandard Britiek
   Britky sú charakteristické robustnou postavou, mačička váži približne 5 kg a kocúrik okolo 8 kg. V súčasnosti sú najrozšírenejšie jednofarebné odtiene ako modrá, lilavá, čokoládová, krémová a iné a okrem toho v súčasnosti FIFE uznáva vyše 200 farebných variet.
Zameriame sa na nasledovné časti:
Postava: pevná a svalnatá, kompaktná a dobre vyvážená, strednej veľkosti, mohutný hrudník a labky.
Hlava: masívna lebka, okrúhla s oblou bradou, výrazné líca. Podľa výrazu tváričky môžete vidieť pocity vašej mačičky.
Uši: šírka medzi uškami čo najväčšia, nesmú byť ale padnuté, smerujúce sú nahor a konce zaoblené. Pohyb uší zabezpečuje až 27 svalov.
Oči: veľké okrúhle, primerane vzdialené od seba, dominantné nielen vo veľkosti ale aj farbe. Mačičkám sa rozširujú zrenice nielen pri zmene svetla ale dokonca aj pri radosti.
Nos: krátky a široký, rovný.
Zuby: mliečny chrup pozostáva z 26 zúbkov, trvalý má 30, 16 v hornej časti a 14 v dolnej.
Krk: krátky a široký.
Nohy: nízke, hrubé, svalnaté.
Chvost: hrubý so zaoblenou špičkou, stredne dlhý. Chvostíkom zbadáte náladu – chuť sa hrať, útočiť...
Srsť: krátka a hustá s výbornou podsadou.
Plné farby: modrá, biela, čierna, lilavá, čokoládová, červená, krémová, škoricová.
Ďalej sa môže vyskytnúť biela škvrnitosť, napr.: van, harlekýn, bikolor kresba, napr.: mramorovanie, tigrovanie, bodkovanie depigmentácia srsti, napr.: tieňovanie alebo závojovanie
Farba očí, napr.: modrá, oranžová.
Charakter a správanie Britskej mačky
    Britské mačky majú maznavú povahu, ale ak sa im niečo nepáči, dajú to patrične najavo. V žiadnom prípade však nie sú útočné a agresívne. S pribúdajúcim vekom sa mení aj ich povaha, sú menej aktívne a veľa spia. Nemajú problém s prítomnosťou iných zvierat, sú výnimočné svojou zvedavosťou a vedia byť veľmi šikovné. Ich povaha je veľmi huncútska, no to sa práve mení u mačičiek tehotenstvom. Vtedy strácajú záujem o obľúbené hračky, iné zvieratá, papajú a spia ešte viac ako predtým. Často sú prieberčivé a stáva sa, že čo ich nadchne jeden mesiac, na ďalší tým opovrhnú.
    Správanie - komunikovanie mačičky môžete vyčítať z reči tela – pri hravosti je mačička maximálne uvoľnená, uvoľnenie prejavuje pohodlným ležaním bez náznaku strachu, teda labky má pohodlne položené, strach môže prejaviť pričupnutím spodnej časti tela k zemi, chrčaním a syčaním, ospalosť je zvyčajne spojená s uvoľnením, kedy chvost a nohy sú voľne pohodlne položené, najviac je ospalosť viditeľná na tváričke mačičky.
    Treba si uvedomiť, že mačičky majú lovecký inštinkt, chránia si stále svoje územie, snažia sa byť nezávislé a čistotné. Časté správanie u mačičiek okrem častého a dlhého spánku je hra. Hrajú sa s hračkami, chytajú ich do papuľky a utekajú s nimi – ide o prejav lovu. Dnes je na trhu veľké množstvo hračiek pre mačičky, naše preferujú sisalové, hrkacie loptičky, pierkové hračky a mávatka. Súčasťou každej domácnosti s mačičkami by malo byť škrabadlo, kde si môže mačička pravidelne škriabať a brúsiť nechtíky. Žiaľ, aj u nás sa často stáva, že sa mačičky „pomýlia“. Preferujú vysoko položené miesta, z ktorých je úžasný výhľad na chod domácnosti.
    Veľmi dôležitým činiteľom v správaní zohráva zdravie a psychika. Treba zabezpečiť dostatok kvalitnej stravy, mlsnotiek, pravidelnú veterinárnu starostlivosť a hlavne čas na pravidelné mojkanie, hladkanie a hranie.
    U nás sa častým javom stalo dožadovanie pozornosti plakaním – mňaučaním najmä počas spánku. Ide pravdepodobne o kontrolu, či sme doma a chuť maznať sa. Tiež treba brať do úvahy charakter Britiek, ktorý sa môže odraziť v správaní. Príkladom môže byť napr. urazenie sa, čo dá mačička patrične najavo v správaní tým, že sa otočí a odíde, robí naprieky a trucuje.
Starostlivosť o Britskú mačku
    Nároky na starostlivosť o britské mačky nie sú príliš vysoké. Dôležitá je starostlivosť nielen o exteriér mačičky – pazúriky, srsť, ušká, očka, ale aj o duševnú starostlivosť.
    V skratke opíšeme niektoré časti starostlivosti o vášho miláčika:
Pazúriky: v podstate sa nemusia strihať, no pred výstavami jednoznačne odporúčame, Vhodné je kúpiť mačičke škrabadlo či strom, kde si sama nechtíky obrúsi, keďže sa jedná o pudové správanie. pazúriky kontrolujeme mačičke približne týždenne raz. U nás kontrola prebieha počas maznania.
Oči: Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, v prípade "karpiniek" utrieť suchou handričkou. Očka čistíme pravidelne, ak si to vyžaduje stav tak aj denne.
Uši: Osobne som kúpila vodičku na čistenie uší v zooshope, zoženiete aj u každého veterinára. Ušká čistíme približne raz mesačne vytretím mazu vatovým tampónom. Pokiaľ sa v uškách nachádzajú čierne čiastočky mazu silne zapáchajúce, okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc, pretože mačka trpí ušným svrabom.
Srsť: aspoň raz týždenne treba mačičku celú vyčesať kefou, čím jej vlastne pomáhame odstrániť odumreté chĺpky, ktoré sa jej týmto nedostanú do črievka pri čistení. Dobrou radou je namočiť ruky a pretrieť mačičku od hlavičky až po koniec chvostíka. odporúčame podávať mačičke proti bezoárom bezopet pastu, alebo podobné pasty, podľa pokynov v príbalovom letáku.
Denná starostlivosť by sa mala týkať:
- čistých podložiek, misiek
- denne treba mačičke vymieňať vodu, najlepšia je prevarená. Najviac im bude chutiť z nádoby, kde ju skladujete :), to je zásada.
- denne dopĺňať misky s granulkami, dávať aj ostatné jedlo ako taštičky a mäsko, mlstnotky, ktoré zabezpečia správny vývin a prísun potrebných látok.
- párkrát za deň je vhodné vyberať záchodík - najčastejšie ráno a večer.
- hranie a mojkanie s mačičkou by mala byť samozrejmosť. Tým aj skontrolujete u mačičky celé telo. Zameriame sa aj na celkovú kondíciu, skontrolujeme prstami i očami pokožku a srsť, čistotu okolo konečníka a pohlavných orgánov, prezrieme papuľku a raz za čas aj zúbky.
Týždenná starostlivosť o Britskú mačku, nesmiete zabudnúť na:
- bezopet pastu
- česane a prekontrolovanie srsti
- skontrolujte zásoby jedla na najbližšie dni
- vymeňte celý záchodík a poriadne ho umyte
- U nás je zvykom minimálne raz či dvakrát mačičky povážiť a zapísať príslušnú váhu do kalendára k danému dňu. Tiež zapisujeme všetky potrebné informácie, ako podanie vitamínkov, pastičiek či iných dôležitých vecí.
Ročná starostlivosť o Britskú mačku
- Veterinárna prehliadka
- opakovanie testov na infekčné choroby
- pravidelné preočkovanie a odčervenie.
Rozmnožovanie u mačiek - chovateľstvo
   Chovateľstvo mačiek je krásne, no náročné hobby po všetkých stránkach. Ak si niekto myslí, že na chove mačičiek sa dá zbohatnúť, veľmi sa mýli a mal by sa radšej venovať niečomu inému.
Ruja u mačiek
    Ruja je prvou známkou pohlavnej dospelosti mačky. Za normálnych okolností nastáva medzi 9. A 11. mesiacom života. Dnes môžeme povedať, že obdobie nie je presne určené, stáva sa že prvá ruja sa objaví už okolo piateho mesiaca, u niektorých Britiek sa objaví až po roku. Je to veľmi individuálne, nehovoriac o tom, že veľký vplyv na ruju má nielen druh mačičky, ale aj prostredie, v ktorom žije. Ruja je fyziologický dej, počas ktorého sa u mačičky vytvára vhodné prostredie na oplodnenie. Trvá približne pár dní (3-8), môže sa stať, že sa táto doba predĺži či skráti. Ak nenastane spárenie a oplodnenie, vráti sa v priebehu troch týždňov. Ak nastane superfetácia (uvoľnenie vajíčka sa vyvoláva krytím. Na penise kocúra sú akoby háčiky, ktoré dráždia stenu vagíny, čo spôsobí uvoľnenie vajíčka), ďalšia ruja nastane v rozmedzí 6. a 7. týždňov. Treba podotknúť, že každá mačička je individuálna bytosť a je veľká pravdepodobnosť, že u každej mačičky sa ruja prejavuje inak a má iné intervaly a silu. Ruja sa ukončí spárením, teda oplodnením. Môže sa stať, napr. ako u nás, že hoci mačička bola nakrytá, ešte pár dní mala odozvy ruje.
Prejavy ruje:
- prítulnosť
- otieranie
- značkovanie
- zvukové prejavy – doslova zavíjanie v nočných hodinách
- nepokoj
- vyvaľovanie sa na chrbátik, nastrkovanie zadnej časti tela a i...
Riziká ruje:
Nechávať mačičku stále len v ruji je veľmi nezdravé a skutočne riskantné, pretože silné hormonálne návyky v ruji, po ktorých nenastane otehotnenie, môže spôsobiť, že sa v maternici mačičky vytvoria cysty, ktoré môžu zabrániť normálnemu vývoju malých mačiatok.
Pohlavná zrelosť kocúra:
Akonáhle je kocúr pohlavne zrelý, je možné na ňom spozorovať množstvo zmien v jeho správaní. Niektorí začnú obťažovať ostatné mačky, ohrozovať ich, hrýzť a tým stimulovať ich nakrytie, aj keď sa jedná o kastrovanú mačičku, plodnú mačku mimo ruje, či ešte pohlavne nezrelú mačku - mačiatko.
Pohlavne zrelému kocúrovi sa vytvorí tzv. kocúria tvár. Tá je u niektorých kocúrov až tak masívna, že z časti stlačuje očné viečka a dostáva vlastne iný výraz tváre. Ďalším znakom je ich chvost. Na hornej strane chvosta, teda pri zadočku, sa nachádza mazová žľaza, ktorá je u niektorých kocúrov hyperfunkčná. Následkom toho sa do srsti vylučuje páchnúci, mastný a lepkavý výtok. Kastrovaním kocúra sa vylučovanie mazu zastaví a veľká tvár postupne zmizne.
Krytie u mačiek
   V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o veľkú zodpovednosť, treba sa na všetko poriadne pripraviť, nič nebrať na ľahkú váhu. Krytie musí byť vždy dopredu dohodnuté, presne tak ako finančné podmienky a taktiež zdravotné podmienky. Prezrite si celý chov, prostredie, kde mačičky žijú, všetky dokumenty- pozorne prezrite očkovania, krvné testy chorôb atď., ak sa vám hoci čo nezdá, opýtajte sa či zavolajte vašej poradkyni chovu, alebo ak sa vám nezdá viac vecí, odíďte , veď v prvom rade ide o zdravie vašej mačičky! Z vlastných skúseností odporúčame spísať aj zmluvu a to ihneď ako si to všetko prezriete, pretože niektorí chovatelia menia podmienky počas krytia mačičky a vám nezostane nič iné ako na ne pristúpiť. Zmluvou chránite nielen seba, ale aj vašu mačičku, drobatká a aj majiteľa kocúra.
Výber kocúra:
   Výber správneho kocúra patrí asi k najdôležitejším krokom chovateľa. Máte možnosť si prezrieť chovateľské stanice a ich kocúrov na internete, poprosiť o pomoc môžete aj vašu poradkyňu chovu, môžete osloviť aj spolky ZO. Musíte ale dávať pozor, či daná CHS ponúka kocúra na krytie cudzím mačkám. Nie je správne si rezervovať prvého kocúra, ktorého nájdete. Tento prístup je nerozumný. Dajte si prácu, hľadajte mačičkinho „vyvoleného“, ktorý spĺňa všetky vaše podmienky - štandard, testy, krvnú skupinu a i..
Zdravotné požiadavky mačiek na krytí:
Kocúr a aj mačka musia byť:
- testovaní na prenosné choroby a nesmú na ne trpieť
- testovaní na dedičné choroby a mať potvrdenie, že na ne netrpia
- očkovaní podľa podmienok na očkovacích látkach
- odčervení podľa podmienok na odčervovacej látke
- musia spĺňať štandard Britskej mačky, mačka musí mať chovnosť a minimálny vek 10mesiacov
- v dobrej kondícii
- v dobrom zdravotnom stave – bez zjavných vonkajších parazitov
- veterinárne prezretí pred krytím
- s dobrým charakterom a i.
Priebeh krytia:
   Krytie zvyčajne prebieha u kocúra, vďaka čomu sa kocúr cíti istý a je veľká pravdepodobnosť, že krytie sa podarí. Mačka sa prináša ku kocúrovi na 1. až 3. deň ruje. Nie je nezvyčajné cestovať kvôli prekrásnemu a charakterom úžasnému kocúrovi aj niekoľko stoviek kilometrov. Je prirodzené, že pre svoju mačičku chcete len to najlepšie a ste pre ňu ochotní urobiť i nemožné. Zoznamovací rituál trvá 1 až 3 dni. Pri prvom kontakte mačičky s kocúrom sa vám môže zdať, že nie všetko dopadne podľa očakávania. Budú zo začiatku na seba chrčať, syčať, môžu sa prejaviť i menšie prejavy agresie. Práve preto musí mať mačka ostrihané driapky. Kocúr býva väčšinou gentleman a nechá si od mačky veľa ľúbiť. Toto všetko sa po pár hodinách zmení a prichádza k prvému zoznámeniu sa páru. Pravdaže, nie je to u každej mačičky a kocúrika rovnaké. Mačička začne provokovať kocúra prevaľovaním sa a natŕčaním zadnej časti, ak ho k sebe pripustí, kocúrik ju nežne chytí za krk a dochádza k aktu. Nastáva superfetácia (viď text hore). Koniec je charakteristický zavíjaním mačky a agresívnym postojom voči kocúrovi. Hneď po akte sa mačička začne prevaľovať na chrbte a celá sa poumýva. Toto sa opakuje mnohokrát počas celého krytia a uchovnenia mačičky u kocúra. Celková dĺžka uchovnenia mačky u kocúra by mala byť približne 3 dni.
Gravidita – tehotenstvo mačky
Známky tehotenstva a starostlivosť o tehotnú mačku:
   Prvé príznaky nakrytia mačičky môžeme spozorovať v niektorých prípadoch počas prvých dní, kedy mačička trpí nevoľnosťami. Medzi častejšie patrí zmena v správaní, teda veľa spia a jedia, môže sa stať, že sa z besnošky stane pokojná mačička. Okolo mesiaca sa začnú meniť bradavky, nastáva ich zväčšenie a zmenia farbu z ružovej mliečnej na sýtu bordovú. Tiež okolo mesiaca, najviac v 5. a 6. týždni, je už možné vidieť zväčšujúce sa bruško a príbytok na váhe. Celkový môže byť 1 až 1,5kg. Pohyby mačiatok môžete pocítiť jemným priložením ruky na bruško mačičky po 6 týždni tehotenstva. V tomto období si mačička vyžaduje väčšie množstvo jedla, dbáme hlavne na jeho kvalitu. Počas tehotenstva sa podáva mačičke jedlo častejšie a mačičku v jedle neobmedzujeme. Je vhodné dopĺňať stravu o vitamínové pastičky, pastičky na imunitu, dodávať viac bielkovín a chrániť mačičku pred stresom.
Mačička by mala počas tehotenstva žiť pokojným, bezstresovým životom ako dovtedy. V žiadnom prípade sa nesmie tehotná mačka zúčastniť výstav, čo zakazuje aj nariadenie SZCH. Nepodávame žiadne lieky, výnimkou veterinárneho rozhodnutia. Mačku zbytočne nenaťahujeme, zdvíhame ju zásadne podbratím predných labiek a zadočku, či zadných labiek .
Základné informácie o tehotenstve mačky:
   Tehotenstvo trvá u Britiek približne 65 dní, toto obdobie sa môže skrátiť na 60 a predĺžiť až na 70. Určuje to počet drobatiek a genetický materiál mačky. Veľké vrhy sa rodia skôr a malé vrhy neskôr. Podľa štúdií sa tehotenstvo počíta od druhého dňa krytia. Počas tejto doby je vhodné vyrobiť pre mačičku pôrodnicu. Tehotenstvo je zavŕšené pôrodom mačiatok. Počas tehotenstva je vhodné mačičku vážiť a zapisovať si zistené informácie. My ešte premeriavame aj obvod bruška a navštevujeme veterinára kvôli sonografickému vyšetreniu.
Príprava na pôrod:
Prosím o strpenie, text doplníme čoskoro.