Kúpa mačičky
   Ku kúpe mačičky nás viedlo niekoľko dôvodov. Jedným z nich bola niekoľkoročná manželova túžba po Kartúzskej mačičke. Jedným z tých horších bol môj zhoršený zdravotný stav. A keďže sme sa práve z paneláku presťahovali do domu, aj napriek tomu, že máme psíka, bolo všade veľa miesta. Pre nás podstatné bolo odobrenie zo strany rodičov :). To prišlo naozaj až nečakane rýchlo a tým bolo rozhodnuté.
    Pri výbere zavážilo aj to, že mačičky sú pomerne nezávislé, dokážu sa zahrať medzi sebou, nemajú problém s jedlom a pitím, keďže misky s granulkami a čerstvou prevarenou vodou majú stále k dispozícii. Nehovoriac o tom, že sa nemusíte stresovať a ponáhľať, že neboli ešte vonku na vychádzke. Majú vlastné vnútorné záchodíky, ktoré využijú vtedy, keď potrebujú.
    Pravdaže pri prvotnej myšlienke nás oboch napadlo, že by mohlo ísť o nového člena rodiny, psíka malého vzrastu, kamaráta pre nášho Dastinka. Zo začiatku sme mali aj strach ako príjme nového člena rodiny, keďže má už svoje roky, no nepripúšťali sme negatívny postoj. Začali sme pomaly premýšľať o Jack Russell Teriérovi či Bíglovi, čo sú Jozefove vysnívané psy. No pomaly nás začala viac zaujímať práve mačička. Bolo to niečo nové, niečo iné ako dovtedy. Vedeli sme, že mačička poskytuje majiteľom viac terapie, prináša pozitívne myslenie a náladu a tiež lepšie zotavovanie popri chorobách. A keďže práve v tú dobu som ochorela, bolo rozhodnuté. Bude to mačička a o pár mesiacov sme doma mali až dve.
Rozhodnutie pre Britskú mačku
   Spočiatku sme boli rozhodnutí pre Kartúzsku mačičku. Na Slovensku bola málo rozšírená, tým sme to brali ako výzvu. Lenže v encyklopédiách, keď sme hľadali Kartuzáčku, sme si postupne začali prezerať aj ostatné druhy mačičiek. Do oka nám padla Britská mačička, rozhodnutie sme ihneď zmenili. Spĺňala modrú farbu, no najviac nás oslovil jej výzor. Mohutná, huňatá s velikánskymi očiskami. Začali sme si o nej všetko potrebné zisťovať. Prekvapujúca pre nás bola cena mačiatka. Rozhodli sme sa využiť veľký portál na predaj o. i. aj mačiatok. Týmto sme doplatili na svoju neskúsenosť a kúpili sme si našu prvú maznavú Whiskey bez preukazu pôvodu. Bol to úžasný pocit mať ju pri sebe, rýchlo si navykla na nás, prostredie a psíka. Aj napriek tomu, že je z chovateľskej stanice a je bez PP, nikdy sme neoľutovali, že sme sa rozhodli práve pre ňu. Po čase sme zistili, že to asi čistokrvná „Britka“ nie je, hoci majiteľka nás presviedčala o jej pôvode, keďže vlastní spomínanú CHS. Presne o mesiac sme sa rozhodli pre kúpu ďalšej mačičky, tentokrát s preukazom pôvodu. Kúpili sme si z chovateľskej stanice skutočnú Briťulku. A takto sme sa dostali k Britskej mačičke...
    Musíme podotknúť, že sme si vytvorili ideál o našej budúcej mačičke. Už vtedy sme vedeli, že to bude mačička a nie kocúrik. Dopredu sme si stanovili podmienky. Tou najdôležitejšou bola kvalita srsti. Vyhrala krátka srsť, nakoľko sme boli zvyknutí aj u psíka na danú dĺžku a boli sme aj presvedčení o tom, že pĺznutie nebude žiaden problém. Ďalšou podmienkou bola jej farba. Fascinovala nás modrá. Nikdy predtým sme nevideli na vlastné oči modrú srsť. Bolo to niečo neskutočné. Nesmieme zabudnúť na veľkosť. Hľadali sme strednú veľkosť, aj keď sa nám Britka zdala dosť veľká. Zamerali sme sa aj na predpokladané povahové správanie, teda aby sa znášala so psíkom, vysávačom, kuchynskými náradiami. Posledná vec bola tá, že pomaly sme už aj začali premýšľať o jej mene :).
    Podstatné pre nás bolo, aby mačičky boli pri nás odmalička. Nielen kvôli spoznávaniu sa navzájom, ale aj kvôli učeniu a ústupkom, ktoré sú dosť časté :). Dôležité pre nás bolo aj vzájomné prispôsobovanie sa. Pravdaže nás k tomu viedla aj túžba mať malé mačiatko. Chceli sme vidieť ako rastie, ako sa mení nielen fyzicky, ale aj duševne.
   Postupom času sme si začali uvedomovať cieľ rozumného chovateľstva. Naším cieľom je snaha o zlepšenie našej línie a tým aj zlepšenie Britskej mačky ako rasy. Práve preto dbáme na ich výborný zdravotný stav, snažíme sa správnym vybratím kocúra zdokonaľovať štandard našich mačičiek.
Začiatky nášho chovateľstva
    Po Whiskey k nám prišla Dariuška, ale teraz už s preukazom pôvodu, aby sme si boli istí, že nenesie len z polovice kvality britskej mačky. Tentokrát sme boli plne rozhodnutí pre Britku v modrej farbe, ale keďže nás chovateľka pani Labošová v mailoch ubezpečovala, že lilavá je krajšia ako modrá, rozhodli sme sa ju navštíviť a pozrieť jej chov. A práve tam sme našli našu “malú, pažravú”, lilavú Dariušku. Ako jediná slečna popri štyroch prekrásnych modrých kocúrikoch. Nemali sme problém s výberom, keďže sme boli prichystaní na mačičku. Bola najväčšie klbko s jemnučkou huňou a krásnou tváričkou. Ako Dariuška rástla, rozhodli sme sa zúčastňovať na výstavách, nakoľko sme boli presvedčení, že má vynikajúce predpoklady a že je jednoznačne najkrajšia:).
    Rozhodli sme sa navštevovať výstavy s oboma mačičkami a to nasledovne: Whiskey v triede DOM a Dariuška v príslušných triedach. Pre obe bolo omnoho ľahšie na výstavách, keď cítili, že sú spolu, že všetko spolu prežívajú. Prvej výstavy sme sa zúčastnili v Budapešti, kde Dariuška získala V1 a tým získala našu očakávanú chovnosť. Začiatky boli veľmi ťažké. Hlavne čo sa týka stravy. Whiskey bola naučená len na granulky, mliečne výrobky a mäsko v plnej miere odmietala. Keď prišla Dariuška tešili sme sa, že naučila Whiskey opäť papať. Taštičky sme nestíhali kupovať. Na česanie sa naše mačičky naučili veľmi rýchlo, presne tak rýchlo ako škriabanie gauču či obžieranie kvetín. A takto je to aj dodnes...
    17. marca 2009 k nám pribudli aj ďalšie drobatenká, náš prvý vysnený vrh A. Z neho ostávajú doma Altairko a Andromedka. Tým sa naša svorka rozšírila na 4 ciculky.
    Dnes, 30.10.2011, nás je doma už 6: Dariuška, Whiskey, Andromedka, Altairko, Quibbles a Tatumček. Je to neuveriteľné, ako rýchlo sme sa do nich zamilovali. Dnes sme až po uši zamačkovaní :D.
Chránený názov chovateľskej stanice
    Po získanej chovnosti v Budapešti sme mohli zažiadať o chránený názov chovateľskej stanice. Všetko sme začali vybavovať ešte v decembri 2008. Povinne sme vymýšľali štyri názvy chovateľskej stanice, nakoľko to bola jedna z podmienok formulára. Jednoznačne sme sa zhodli s manželom na anglickom názve.
    Názvy mali vystihnúť britky. Velvet Heaven vystihuje charakteristiky našej Dariušky. Velvet, čo znamená zamat, vystihol práve ten pocit pri dotyku malej Dariušky. Bolo to malé, hebké klbko. Heaven znamená nebo. A to presne charakterizuje farbu Dariušky. Bol to prvý názov na zozname a preto sme dúfali, že nám ho aj pridelia.
    Dňa 30. januára 2009 nám bol aj udelený chránený názov chovateľskej stanice. Medzi ďalšími názvami sme mali British Glamour, Lilac Loveliness, Gentle Paw.